Większość z nas po prostu z automatu tankuje auto na stacji benzynowej, nie wiedząc co tak naprawdę dzieje się z paliwem wewnątrz samochodu. Nieliczni słyszeli o wtryskiwaczach lub filtrze paliwa. Jednak jest to kwestia, którą powinien przynajmniej minimalnie znać każdy posiadasz samochodu.

Jaki wpływ na silnik ma pompa wtryskowa?

Działanie silnika spalinowego w największej mierze polega na dostarczaniu paliwa i odpowiedniej dawki powietrza do cylindrów, aby samochód mógł prawidłowo funkcjonować. Cała energia, która tworzy się w tym procesie, wprawia tłoki w ruch, dzięki czemu napęd przenoszony jest po kolei na skrzynie biegów, co finalnie skutkuje poruszaniem się kół. Tutaj wyróżnić należy najbardziej istotny element, który odpowiedzialny jest za dostarczenie paliwa – pompa zasilająca. To właśnie ona transportuje paliwo do cylindrów. Najczęściej można spotkać się z kilkoma rodzajami pompy, które zależne są od danego silnika i modelu auta. Przykładowo, sterownik pompy wtryskowej VP44 jest jednym z najpopularniejszych i często stosowanych w samochodach. Cieszy się wymaganą wydajnością, jak i funkcjonalnością.

Czym są pompy sekcyjne?

Pompy sekcyjne to pierwsze pompy, które stosowane są do hydraulicznego wtrysku paliwa. Pompa składa się ze specjalnych zespołów pomp tłoczonych paliwo, czyli tak zwane sekcje wtryskowe. Tutaj należy wyróżnić niezwykle ważną kwestię. Otóż, każda sekcja obsługuje wyłącznie jeden cylinder, ale wszystkie są ze sobą połączone specjalną listwą zębatą. Pompy sekcyjne dzieli się na takie, które posiadają stały początek i zmienny koniec, zmienny początek i stały koniec, jak i zmienny początek oraz zmienny koniec wtrysku. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie wymagania posiada dany model samochodu. Największą zaletą pomp selekcyjnych jest ich bardzo łatwa naprawa, która nie sprawia większych trudności dla specjalistów. Do takich napraw należy między innymi regeneracja sterownika pompy wtryskowej. Z kolei, części te posiadają również wady, do których zaliczyć można przede wszystkim problemy związane ze spełnieniem norm emisji substancji szkodliwych, co w dzisiejszych czasach jest kwestią bardzo kontrowersyjną i ściśle pilnowaną.

Na rynku powstały również inne modele pomp, takie jak: hydrauliczne pompy paliwa, wtryskowe rzędowe i wiele więcej. Świat motoryzacyjny stał się codziennością w życiu wielu z nas, dlatego dobrze mieć chociaż średnie pojęcie na temat tego, jakie ważne części posiada nasze auto, aby szybko zareagować w razie ewentualnej awarii.