Najważniejszą częścią mechaniczną, odpowiadającą za zdolność do jazdy każdego samochodu, jest oczywiście silnik. Należy zacząć od tego, że każdy z producentów wykorzystuje zupełnie odmienną konstrukcję, która wprawia w ruch tak ciężką maszynę. Starsze silniki znacznie różnią się od tych, jakie dzisiaj można znaleźć w większości aut, głównie za sprawą postępu w motoryzacji i nowych sposobów na uzyskanie znacznie większych mocy. Łączy je natomiast jedno – od pewnego rocznika każdy silnik zarządzany jest przy pomocy specjalnego sterownika, który niestety czasem ulega poważnej awarii.

Sterowniki samochodowe silnika oraz ich awarie

sterownik silnika

Kierowcy, których dotknie ta usterka, na pewno wcześniej zauważą pierwsze objawy. Nie można pomijać takich symptomów, jak gaśnięcie pojazdu bądź nierówna praca, bowiem może to zwiastować tylko jedno – problemy. Niezwykle istotny jest również fakt, że na panelu powinna zapalić się kontrolka check engine, informująca o błędzie silnika, który należy niezwłocznie zweryfikować. Nie bez powodu pojawia się ona na widoku – sugeruje, że z pojazdem dzieje się coś złego i nie należy kontynuować podróży bez sprawdzenia, czy oby na pewno jest to wskazane. W niektórych sytuacjach naprawa sterownika silnika wystarczy, w innych natomiast niezbędna będzie jego całkowita wymiana.

Kto zajmuje się takimi naprawami?

sterownik silnika

Oddając swój samochód do serwisu, należy zwrócić uwagę, czy aby na pewno posiada on specjalistów w takich dziedzinach jak naprawa sterowników. Nie jest to prosta sprawa, gdyż należy dobrze znać się na elektronice, która zwłaszcza w nowych samochodach często ulega awarii. Dlatego tak istotne jest, by wybrać zaufany warsztat z wieloletnim doświadczeniem, dla którego nie będzie najmniejszym problemem naprawa sterowników. Opel, Fiat, Peugeot czy inne marki, mimo zróżnicowanej budowy, mają wiele cech i modułów wspólnych, dzięki czemu do każdego auta nie trzeba szukać innego serwisanta. Najważniejsze jest, by ten zdawał sobie sprawę, jak w przypadku niektórych modeli jest ciężko dotrzeć do sterownika, ukrytego przez producentów. Ten zabieg staje się coraz popularniejszy, dlatego naprawa sterowników traci sens, a wymienia się je po prostu na nowe części.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, zajmujących się wyłącznie sterownikami samochodowymi. Tak mocne zawężenie działalności oznacza, że pracują tam wyłącznie specjaliści z tej dziedziny, którzy będą w stanie poradzić sobie nawet z najtrudniejszą usterką. Nawet jeśli takie miejsce znajduje się nieco dalej niż standardowy warsztat, klient ma większe prawdopodobieństwo, że jego problem zostanie odpowiednio rozwiązany.