Elektronika komputerowa już od wielu lat posiada swoje stałe miejsce w samochodach. Powodem wprowadzenia jej była przede wszystkim chęć ograniczenia wszelkich emisji spalin oraz ułatwienie wykonywania przeróżnych napraw. Takie rozwiązanie okazało się niezwykle przydatne chociażby w szybszym i łatwiejszym wyszukiwaniu pewnych usterek.

Główne zastosowanie komputera

sterownik samochodowy

Te urządzenie zajmuje się układem napędowym oraz skutecznie kontroluje parametry pracy silnika. Jego najważniejszym zadaniem jest sterowanie najważniejszymi funkcjami w silnikach. Tutaj można wyznaczyć sam rozruch samochodu, jak i wtrysk paliwa. Zarówno sterownik IAW5af, jak i inne modele, wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz kontroli, czym zajmuje się właśnie komputer silnika. Analizując wszystkie informacje, które pobiera z wielu podzespołów auta, urządzenie te potrafi dobrać odpowiednie proporcje konkretnej dawki paliwa a nawet ilość zasysanego powietrza. Dzięki temu można mieć stuprocentową pewność na fakt, że komputer w silniku jest niezbędny do prawidłowego poruszania się samochodu. Należy pamiętać, że aby komputer mógł sprawnie funkcjonować, wymaga źródła zasilania, którym jest naturalna instalacja samochodowa.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o komputerze silnika?

Jak każda część w samochodzie, komputer również może ulec awarii. W tym przypadku sama naprawa może okazać się niewystarczająca, więc właściciele aut najczęściej decydują się na zakup nowego komputera. W tym przypadku najlepszą opcją okaże się klonowanie sterownika, co ma na celu skopiowanie zawartości z poprzedniego do nowego komputera. Te rozwiązanie powszechnie stosowane jest w profesjonalnych warsztatach, gdzie fachowcy za daną opłatą zajmą się całym zadaniem. Ta niewielka płaska skrzyneczka zawiera w sobie procesor, pamięć, właściwe oprogramowanie oraz całe mnóstwo różnego rodzaju sterowników, które odpowiedzialne są za pracę układów znajdujących się w samochodzie. Więc analogicznie – jeśli komputer przestaje działać, cały samochód nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Dlatego tak ważne jest poważne podchodzenie do tej części, aby móc cieszyć się prawidłowo działającym autem.

Należy pamiętać, że komputer silnika jest dość wrażliwą częścią. Dlatego, przy ładowaniu akumulatora najlepszą opcją będzie odłączenie komputera od instalacji auta, aby nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji. To samo tyczy się wszelkich napraw usterek podzespołów. Dobry specjalista zawsze będzie pamiętał o tym, aby zachować szczególnie dużą ostrożność.