Gdy dojdzie do awarii jakiegokolwiek podzespołu elektronicznego w samochodzie, najczęściej można spotkać się z opinią od specjalisty, że jedynym rozwiązaniem w tym przypadku okaże się wymiana danej części na nową. Tymczasem, inni fachowcy potrafią spojrzeć na daną przypadłość z odmiennej perspektywy i spróbować naprawić zepsute sterowniki. W tym przypadku można spotkać się z podzieloną opinią mechaników.

Jak zauważyć usterkę sterownika?

sterownik samochodowy

Istnieje wiele sposobów na stwierdzenie, czy sterownik silnika jest uszkodzony. Najpopularniejszą w tym przypadku metodą okaże się podłączenie samochodu do testera diagnostycznego. Wiadomym jest, że nie każdy posiada przy sobie to urządzenie, a spotkać się z nim można praktycznie w każdym serwisie. Co nie zmienia faktu, że samemu wstępnie możemy określić, czy dana usterka ma związek ze sterownikami. Tutaj wyróżnić można przede wszystkim: nie odpalający się samochód, słabo reagujący pedał gazu, gaszący silnik w trakcie pracy, lekki dym unoszący się znad silnika. Te czynniki świadczą o awarii, dlatego w tym przypadku należy koniecznie udać się do profesjonalnego mechanika, który będzie mógł potwierdzić lub też zaprzeczyć wszystkim obawom. W przypadku, kiedy potwierdzą się nasze obawy i sterowniki uległy awarii, interwencja specjalisty okaże się konieczna. Naprawa sterowników samochodowych jest powszechnie wybieraną opcją, jednakże nie przez każdego. Otóż, naprawa jest zdecydowanie
tańsza od całej wymiany silnika, ale również trudniejsza i nie każdy fachowca będzie chciał temu podołać.

Na czym polega naprawa sterowników?

sterownik skrzyni biegów

Popularnym chwytem marketingowym stosowanym przez producentów samochodowych jest utrudnienie naprawy podzespołów, aby zmusić właściciela pojazdu do zakupu nowych, co będzie skutkowało zyskiem danej firmy. Naprawa sterowników pomp wtryskowych może zatem okazać się trudna właśnie ze względu na fakt, że nie da się zdobyć konkretnych podzespołów – pracownicy warsztatu mają bardzo zawiłe zadanie związane ze zdobyciem najistotniejszych części, które istotne będą podczas naprawy. Sterownik pompy wtryskowej jest jedną z części której nie można zdobyć z łatwością. Co nie zmienia faktu, że nie jest to niemożliwe. Skutecznie da się naprawić uszkodzone sterowniki, nawet w przypadku starszych samochodów.

Cała procedura związana z naprawą sterowników jest bardzo czasochłonna i wymaga specjalistycznej wiedzy. Mimo tego, to wciąż tańsze rozwiązanie od wymiany modułów na nowe. Dlatego kluczowe w każdej naprawie samochodu jest wybranie odpowiedzialnych i profesjonalnych fachowców, którzy dają możliwość wyboru kilku rozwiązań.